Blog

Burdasınız: Ana Sayfa → Blog

LED Dünyasına Giriş – Aydınlatma Sistemleri

Categories:

LED Nedir?

"Light Emitting Diode" kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan LED, yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. 1920’li yıllarda Rusya’da icat edilmiştir. Led aydınlatma adıyla da sık sık karşımıza çıkar.

Oleg Vladimirovich Losev adlı bir radyo teknisyeni radyo alıcılarında kullanılan diyotların ışık yaydığını fark etmiş ve 1927 yılında bir Rus gazetesinde LED hakkında buluşlarını yayınlamıştır. Bu gelişmeden hareketle LED, 1962’de Amerika’da elektronik bir bileşen haline getirilmiştir.

Minimum enerji üretimi ve uzun ömürlü olması gibi farklı avantajları vardır. Led aydınlatma yaşam alanlarında farklı sayıda ve modellerde kullanılır.

read more →

LED Armatür Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Categories:

LED aydınlatma sistemleri yeni yeni hayatımıza giren bir kavram. Verimliliklerinin hızla artması ile iç ve dış aydınlatmada tercih edilen bir teknoloji haline gelmiştir. Özellikle hastane, benzin istasyonları, fabrikalar, park ve bahçelerde kullanılan ledler, dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak her üründe olduğu gibi led armatür alırken de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

LED aydınlatma ile ilgili kabul edilen uluslararası standardın olmaması ve bu pazarın her türlü iddiaya açık olması nedeniyle satın aldığınız ürünlerde belirli kalite standartlarını aramanız gerekiyor. Sadece watt ve fiyatı kriteriniz olmamalı. Diğer önem verilmesi gereken parametreleri de sorguladığınızda bir süre sonra mağdur olmaktan kurtulursunuz. Led alırken dikkat etmeniz gereken bu parametreler:

read more →

Firma Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Categories:

LED üreticisi firmalar genellikle elektrik ve elektronik sektöründe hizmet veren ve bu tür ışıklandırma sisteminin kullanılmaya başlanması ile birlikte LED aydınlatma ürünleri üretimine ya da satışına başlayan firmalardır. Açık ve kapalı alanların ışıklandırılması için kullanılan ledlerin alımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi de ürün alınacak firmanın nitelikleridir. Memnuniyet sağlayacak alışverişler için firmaların müşterilerinin güvenini kazanması gerekir. Firmalar kadar müşterilere düşen görev de iyi bir araştırma yapmadan led aydınlatma ürünleri satın almamalarıdır.

read more →

LED Aydınlatma ve Driver Teknolojisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Categories:

LED Teknolojisi

Aydınlatma dünyasının geleceği olarak görülen Led, elektrik enerjisini ışığa dönüştüren faydalı bir devre elemanı. Yüksek ışık verimi sağlaması ve uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilen led aydınlatma, geleneksel ışık kaynaklarına karşı sunduğu avantajlarla her geçen gün hayatımızda daha fazla yer almaya başladı.

Açık ve kapalı alanlarda kullanılan led aydınlatma sistemleri tasarımlarıyla da fark yaratıyor. Ayrıca:

read more →

Doğru Aydınlatma ve Güvenlik

Categories:

Doğru aydınlatma, ışığın hedeflenen şekilde, minimum enerji harcayarak maksimum verimde, istenilen etkiyi yaratacak şekilde kullanılmasıdır. Açık ve kapalı alanlarda ihtiyaca ve özelliklere uygun şekilde kullanılan aydınlatma ürünleri ile rahat ve kullanışlı bir atmosfer yaratmak hedeflenir. Günümüzde bu rahatlığı yakalamak için led aydınlatma teknolojisi kullanılır.

Gerekli teknik özelliklere sahip ürünlerin doğru yere takılması ile elde edilecek aydınlatma sayesinde:

read more →

Sıkça Sorulan Sorular

Categories:
  • LED aydınlatma ürünlerinin avantajları nelerdir?

Led iç ve dış mekan aydınlatma ürünlerinde öncelikle yüksek verimlilik, enerji tasarrufu ve doğa dostu çalışma sistemi özellikleri vardır. Kullanım alanlarında konfor sağlayan led aydınlatma ürünleri titreme yapmaz ve radyasyon yaymaz. Kurulumu kolaydır. Ses çıkarmayan yapıları ile kütüphane ve ofislerde idealdir.

Doğal ışık yayarlar ve görme duyusunda herhangi bir yorgunluğa neden olmazlar. Güç tüketimi geleneksel sistemlerden üçte bir daha azdır. LED lambalar çalışma esnasında hiçbir ultraviyole ışın üretmezler. Kırılmaz özellikleri ile uzun süreli kullanım sağlarlar. LED lambalar %60 ile %80 arasında bir enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca farklı renk seçenekleri sunar.

read more →